Přísera [Phrsi-zse'ra]
Lidská entita, která se obvykle přisere k nějaké události nebo osobnosti, aby z toho nějakým způsobem profitovala. O takto jednajících lidech obvykle říkáme, že se někam či k někomu přiserou.
Mezi tradiční zástupce příser patří například Milan Rokytka, který se obvykle přisere ke každé společenské akci s nehlídaným bufetem.
V zásadě jsme schopni aktuálně rozeznat tři různé motivy chování příserství:
Materiální přísera
Jakýsi poddruh přísery, která má sociální kredit natolik nízký, že její pověst je prakticky v přímém rozporu s možností stát se společenskou či ekonomickou příserou. Takováto přísera se tak spokojí s přežíváním na plundrování nehlídaných stolků s občerstvením či banketech. Na akci se pochopitelně dostaví nezvána, protože kdo by se s takovou osobou zahazoval. Pro společnost jsou totiž obvyklé entity neviditelné. Materiální přísera tak zcela výborně využívá svých mimiker, a v přestrojení za váguse s kšiltovkou zcela nepozorovaně přistupuje k pekáči z řízky, aby na nich ukojila svůj hlad. Nenechme se ale mýlit. Takováto přísera je schopna naplno využít své příležitosti, a jakmile dostane možnost, pokusí se v rekorně krátké době udělat na banketu co možná největší škodu. A to až do chvíle, než si jí někdo všimne a vyprovodí ji ze společenské akce. V horším případě dochází k selhání organismu přežráním nebo přechlastáním notoru, a takováto přísera spáchá na společenské akci nějaký skandál, který jí ubere kredit z už tak nulového morálního konta. Klasickým zástupcem tohoto druhu přísery je Milan Rokytka.
Maskovaný Milan Rokytka zachycen během nájezdu na tác s chlebíčky ve volebním štábu Andreje Babiše
Společenská přísera
Takováto přísera má jako prioritu vyšplhat se po zádech někoho slavnějšího co nejvýše ke slunci, aby si ukousla trochu z cizí slávy. Obvykle se jedná o jedince, kteří mají pocit, že jsou ve společenském žebříčku neprávem úplně na dně. Jejich vlastní neschopnost jim ale zakazuje, aby se o svoji vlastní slávu postarali sami. Společenská přísera tak ke svému úspěchu potřebuje někoho, na kom může nepozorovaně parazitovat. Vznikají tak legendární dua, mezi které můžeme jmenovat Sherlocka Homelesse a Dr. John. H. Watson, Harry Potter a Ron Wlezley, Patrik Nacher a Ondřej Prokop, Pat a Mat, nebo třeba Patuik Tušl a Tomáš Čermák. Co je zajímavé, že společenská přísera obvykle cizopasí na své oběti pouze do chvíle, kdy je to pro ni oportunisticky výhodné. Při náznaku ztráty bonity dojde k okamžitému zpřetrhání veškerých vazeb a přísera si hledá nového hostitele. K naprosto ojedinělé situaci došlo, když na sobě v roce 2022 začaly cizopasit dvě přísery navzájem. Tato událost byla do análů zapsána jako podpora Patuika Tušla Janě Peterkové v její prezidentské činnosti, a měla trvání asi týden, než oba pochopili, že toho druhého není o co pocucat.
Tomáš Čermák je tradičním zástupcem společenské přísery, která se přisála na Patuika Tušla
Ekonomická přísera
Tento druh přísery se možná na první pohled jeví jako velmi podobný společenské příseře, ale musíme pamatovat na to, že skutečným hnacím motorem je touha po penězích, respektive zbohatnutí na úkor svého hostitele. Přísera parazituje na své oběti za účelem zbohatnutí, a je jí jedno, zda toto „partnerství“ vzbuzuje u ostatních opovržení, nebo snad snižuje společenský kredit. Mezi tyto přísery obvykle spadají všechny zlatokopky, které se specializují na rozvodová řízení a řešení předmanželských smluv v praxi, případně vynikají v řešení řízené inhumace svého o půl století staršího hostitele. V obou případech je jediným uspokojivým výsledkem zbohatnutí na úkor všech ostatních přežívajících příbuzných. Naprosto specifickou skupinou příser jsou pak politické přísery, které bývají jmenovány do nějakého úřadu proto, aby byly odklizeny, a to bez ohledu na to, zda k tomu mají kompetence. Klasickým příkladem takového druhu přísery je obvykle členství v radě některé státní firmy, případně post velvyslance v Izraeli či Finsku. Jednoduše co nejdále od šťouravých českých novinářů. Parazitem se nicméně dokázal stát i Andrej Babiš, který dokázal vysávat dotace Evropské unie, kterou zároveň před svými voliči označoval za zbytečnou a Českou republiku poškozující. Vznikl tak poměrně toxický vztah, který nicméně trvá dodnes.
Nejznámějším zástupcem ekonomické přísery je Debbie Jelinsky
Skutečné oportunistické kundy nicméně neomezují svoji specializaci pouze na jeden okruh, a jsou schopny v daný okamžik reagovat replikou podle potřeby. Není výjimkou, kdy klasická přísera v jeden okamžik hraje roli ekonomické i sociální přísery zároveň.
Použití: Ty vole, koukej, jak Alena kolem toho Babiše obletuje. To je ale přísera…
Tento článek je příliš stručný obsahuje méně informací, než průměrný vlastenecký makak potřebuje ke svému všeobecnému rozhledu, a je třeba jej doplnit.