WikiPLedie

Je to na internetu, tak je to pravda!

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


dunning-kruger_efekt

Dunning-Kruger efekt

Tento stav mysli byl definován pány Dunningem a Krugerem, kteří situaci dokázali pojmenovat jako mentální mor. Výsledkem několikaleté studie byl závěr, že lidé docházejí k neobjektivním a chybným závěrům, ale jejich neobjektivita jim zabraňuje v tom, si to uvědomit a připustit. Lidská mentalita má tendence přeceňovat svoje schopnosti. Kámen úrazu je ovšem v tom, uvědomit si svoji situaci nebo svůj stav připustit. U kompetentních lidí zároveň dochází obvykle k podceňování svých schopností.

Patříte-li k té druhé skupině, klobouk dolů před vámi. Máte nicméně k přežití jen dvě možnosti. Připustit si stav a smířit se s ním, což je v mnoha případech, například kvůli zdravotním důvodům, nevyhnutelné řešení, anebo se začít sebezdokonalovat, a to i jinými způsoby než jen školní docházkou (protože, jak víme, škola trénuje pouze paměť vyučované látky, ale ne způsob jak a kde ji využít).

Mohu to přirovnat k mé prvotině, kterou jsem před lety napsal a byl jsem na ni patřičně hrdý. Předal jsem drahocennou tvorbu a lačně vyčkával na to, až mi kritik oznámí, že se zrodil nový Shakespeare. Nic takového se pochopitelně nestalo, ale dostal jsem poměrně studenou sprchu. V tomto případě máte několik možností: Označit kritika za idiota a poslat své dílo dalšímu, s očekáváním, že tentokrát dostanete hodnocení jiné. A pokud se bude negativní hodnocení dostatečně dlouho opakovat, získáte pocit, že vám nechtějí přát úspěch. V druhé variantě se nejspíše smíříte s faktem, že vám psaní nejde a seknete s tím.

Třetí varianta je, že to pochopíte jako výzvu a posunete se díky ní dále. Učený z nebe prostě nespadl. Jde jen o to, zda máte chuť a sílu s tím něco dělat.

Tedy, v konečném důsledku to nejhorší, co můžete udělat, je být přesvědčen o své jedinečnosti a genialitě a hlásat svá moudra po Facebooku. Ne nadarmo se říká, že pocit inteligence je prvním stupněm debility. Technicky to nejhorší, co se vám může stát je, když jdete na placený seminář o kritickém myšlení, který vede někdo, kdo kritického myšlení schopen není (ahoj Péťo Ludwigu)

dunning-kruger_efekt.txt · Poslední úprava: 2022/06/17 10:38 autor: paralelni

Nástroje pro stránku